wtorek, 11 kwietnia 2017

Majster budowlany - specyfika zawodu cz.1

Majster budowlany jest zawodem, który wymaga dużej odpowiedzialności za przebieg inwestycji budowlanej oraz za wszystkie osoby (pracowników) znajdujące się na placu budowy. Aby zdobyć zawód majstra budowlanego należy posiadać stosowne uprawnienia budowlane, które umożliwiają kierowanie robotami budowlanymi w powierzonym zakresie. Uprawnienia może otrzymać osoba mająca co najmniej wykształcenie zasadnicze (studia profilowane) i dyplom mistrza, a wynika to z prawa budowlanego, jak i z innych obowiązujących w Polsce aktów prawnych dotyczących samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Z przepisów w/w praw wynika, że uprawnienia budowlane majstra budowlanego obejmują wyłącznie możliwość kierowania robotami budowlanymi w zakresie zgodnym z zawodem lub specjalizacją budowlaną, określonym w dyplomie mistrza. Zakres uprawnień nie musi obejmować więc ani kierowania całością budowy, ani kierowania całością robót w ramach danej specjalności techniczno-budowlanej uprawnień budowlanych. Ponadto zakres uprawnień majstra budowlanego nie obejmuje obiektów zabytkowych. Dyplom mistrza jest wydawany przez izby rzemieślnicze osobom, które zdały egzamin przed komisjami egzaminacyjnymi izb rzemieślniczych.
Praca majstra budowlanego wymaga odpowiednich wiadomości z zakresu zarządzania, organizacji i technologii procesów budowlanych, oraz znajomości podstaw fizjologii, psychologii i socjologii pracy, ergonomii, a przede wszystkim wiedzy dotyczącej prawa pracy i stosunków międzyludzkich.

Majster budowlany powinien dobrze znać specyfikę realizacji robót budowlanych, ponieważ to warunkuje sprawne, skuteczne, a przede wszystkim poprawne funkcjonowanie zespołu, co determinuje do efektownej pracy na wysokim poziomie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz