sobota, 13 maja 2017

Własne studio muzyczne po amerykańsku.

Amerykańskie małżeństwo MacPhailów z Arlington w Texasie zawsze marzyło o własnym studiu muzyczny. W końcu gdy zdecydowali się na własny dom w stylu wiktoriańskim, podczas projektowania całej swojej działki i obiektu o łącznej powierzchni 460 m², stawiali na wydajną oraz zrównoważoną technikę budowy. Jedyną niekonwencjonalną koncepcją było stworzenie profesjonalnego studia muzycznego. Dla ich kwitnącej działalności produkcyjnej stworzono przestrzeń idealną akustycznie, a także przewidziano przestrzeń dla kameralnej publiki. Położona dwa metry poniżej poziomu ulicy piwnica stała się idealną lokalizacją na doskonale wyciszone studio o powierzchni 120 m². Zaletą takiego usytuowania pomieszczenia jest także idealna odległość od niepowołanych hałasów dochodzących z sąsiednich domów bądź też z ulicy itp.
Państwo MacPhails zajmują się nagrywaniem muzyki od prawie dwudziestu lat. Współpracowali z takimi firmami jak: IBM, Boeing, MasterCard i Bank of the West. Rosnąca baza klientów stała się dla nich motywacją do stworzenia nowego, lepszego i bardziej profesjonalnego studia, aby sprostać wymaganiom coraz to poważniejszych klientów.
W poprzednim mieszkaniu, a za razem studiu, właściciele mieli problemy z akustyką wnętrza i z wentylacją. Także zaangażowanie usługodawców na klientach nie było stuprocentowe ze względu na lokalizację studia w bezpośrednim sąsiedztwie z pomieszczeniami mieszkalnymi. Czasami zabawki małych dzieci i inne przedmioty oraz czynności domowe zakłócały spotkania z klientami biznesowymi. Powyższe aspekty były jednymi z wielu powodów decyzji o budowie domu i organizacji zaawansowanego oraz dedykowanego studia dźwiękowego. Przecież w każdym biznesie należy być absolutnym profesjonalistą. Budując dom, projektanci robili wszystko aby przedsięwzięcie stało się najlepszą możliwą konstrukcją dla rodziny i dla działalności gospodarczej.
Podczas projektowania, a następnie budowy, zwrócono uwagę na ważny aspekt, aby studio nie przeszkadzało sąsiadom w żadem sposób, tym bardziej, że dom bardzo dobrze się komponował ze stylem obecnej zabudowy. Z tychże względów zaplanowano, że studio będzie pokryte wysokiej jakości izolacją akustyczną.
Główne studio jest usytuowane na powierzchni 25 m², składającej się z reżyserki i trzech małych pomieszczeń gdzie znajduje się sprzęt do miksowania i masteringu aby spełnić różnorodne wymagania klientów. Studio zostało dopracowane przez akustyka, aby na końcowym etapie, nagrania trafiające do pomieszczenia kontrolnego, były dostrojone do najlepszej jakości. Estetycznie wykończone studio jest połączone dwoma wejściami. A mianowicie z domowych pomieszczeń i zbudowano osobne wejście od strony domu, które prowadzi bezpośrednio do studia, co umożliwia klientom bezpośredni wstęp do biura firma i nie muszą oni przechodzić przez część mieszkalną domu.
Tuż przy schodach, prowadzących do studia, zainstalowano elegancki i markowy zestaw kina domowego, który pozwala na efektywne doznania dźwiękowe spotęgowane przez sprzęt muzyczny i nagłaśniający. W osobnym pomieszczeniu znajduje się sala kinowa, w której mogą być prezentowane projekty klienckie. Zaprojektowane i doskonale wyposażone mini audytorium posiada 114-calowy ekran projekcyjny, który idealnie obrazuje i przedstawia wszelkie projekty z branży muzyczno-filmowej.
Uwieńczeniem (wizytówką) sukcesów firmy jest czarny fortepian Steinway usytuowany na przedniej ścianie salonu, pozwalający na delektowanie się muzyką najwyższych lotów w kameralnym towarzystwie. Biuro Projektowe WSDG REVEALS UNDISCLOSED LOCATION STUDIOS prowadzone przez Judy Elliott-Brown, która zaprojektowała integrację systemów w obiekcie, opracowaną w sposób wyrafinowany, pozwalają na łączność elektroniczną między studiem, reżyserką i innymi pomieszczeniami, w których dokonuje się projekcji i obróbki dźwiękowej. Strategiczne rozwiązanie połączenia części mieszkalnej ze służbową pozwala na pracę w pełnym skupieniu i spokoju. Mała aula pozwala na organizację wieczorów filmowych z przyjaciółmi i sąsiadami. Studio także idealnie nadaje się do profesjonalnych zastosowań w dziedzinie nagrywania narracji itp.
Spożytkowanie akustycznego motywy zostało kontynuowane w salonie, którego właściwości są podkreślone przez wcześniej wspomniany fortepian Steinway. Przesuwne francuskie drzwi skutecznie izolują studio od sąsiedniej kuchni. Niesamowita akustyka pomieszczeń działa zachęcająco na klientów do nagrywania, a znajomych oraz przyjaciół do imprez muzycznych itp.  Firma WCSDG zainstalowała pełny zestaw mikrofonów, który umożliwia korzystanie z akustyki salonowej jak i ze studia (tzw. poziom liniowy).
Połączenie osobistego i zawodowego życia w jednym budynku czyli w domu jest bardzo pozytywne pod warunkiem, gdy naprawdę tego chcemy. W tym przypadku projekt powstał na życzenie małżeństwa MacPhailów.
Dźwięk, wygląd i dotyk naszego nowego domu i znajdującego się w nim studia nagraniowego znacznie przekraczają oczekiwania, wyobrażenia i początkowe nadzieje zleceniodawcy. Osobne pomieszczenia zapewniły klientom swobodę i wzmocniły profesjonalizm, pobudziły nasze inspiracje i kreatywność.









Jak zapobiegać kradzieży na placu budowy.

Kradzież sprzętu i materiałów na placach budowy jest narastającym problemem i wielkim utrapieniem niemalże każdej firmy budowlanej oraz inwestorów (klientów). Nawet całodobowy monitoring nie zawsze daje możliwości zapobieżenia kradzieżom. Rabunki na placach budowy w rzeczywistości generują wielomilionowe straty finansowe dla firm budowlanych.
Problem ten niemal w każdym przypadku generuje straty dla firmy, co także wpływa negatywnie na całą ekipę budowlaną.
W takich sytuacjach firmy muszą płacić przykładowo za wymianę zniszczonego sprzętu i/lub wypożyczyć zastępczy, aby projekt przebiegał zgodnie z harmonogramem i został skończony na czas. Istnieją także inne koszta, na które inwestorzy są narażeni w takich przypadkach, związane z przestojami spowodowanymi brakiem dostępności sprzętu i materiałów budowlanych lub eksploatacyjnych. Każde, nawet najmniejsze, opóźnienie kosztuje i to całkiem sporo, następuje również wzrost składek ubezpieczeniowych, które są naliczone w wyniku nadmiernych roszczeń.
Każda, nawet najmniejsza, budowa może być łatwym celem dla przestępców. Głównym tego powodem jest zazwyczaj brak odpowiednich praktyk bezpieczeństwa i systemów zapobiegania stratom. Badania wykazały, że nieodpowiedni system ochrony na placach budowy, jest jedną z głównych przyczyn kradzieży na budowie.
W Polsce złodziei zachęcają materiały budowlane i eksploatacyjne oraz złom np. taki jak miedź i inne materiały metalowe (np. narzędzia), a także stosunkowo mały sprzęt nadający się do szybkiej sprzedaży. Bez względu na to, co rabusie próbują ukraść, większość przestępców planuje swoje występki i są doskonale zorientowanie, co może stać się łatwym łupem na danej budowie.
Przyczyny podwyższające ryzyko naruszania podstawowych przepisów porządkowych:
  • Nieodpowiedni stosunek do ogólnego zabezpieczenia placu budowy
  • Brak ochrony przy bramach wjazdowych, który w przypadku otwartych dojazdów, zapewniający łatwy dostęp dla złodziei
  • Brak indywidualnych i personalnych kluczy (np. takie same do wszystkich pomieszczeń)
  • Brak odpowiednich i dostatecznych zabezpieczeń placu budowy, szczególnie w nocy i weekendy
  • Brak systemów identyfikacji produktów


Jeśli chcesz, aby Twoja firma uchroniła się od niepotrzebnych kosztów, warto dostosować się do kilku zasad i zainwestować w odpowiednie środki zapobiegawcze.
  1. Odpowiednie oświetlenie miejsca pracy w godzinach i poza godzinami pracy
Złodzieje z reguły liczą na niepostrzeżone działanie. Lubią ciemne, niezabezpieczone place budowy, gdzie można wejść i wyjść niezauważonym. Należy pamiętać, że większość kradzieży na placu budowy jest popełnionych przez pracowników, ich znajomych lub innych osób z wystarczającym dostępem do obiektu, aby pokonanie drogi przestępstwa w ciemności nie sprawiało im trudności. Nawet jeśli uważasz, że jakiś z pracowników tylko ogląda bądź obserwuje, warto się dyskretnie tym faktem zainteresować, ponieważ większość złodziei (w większości nieuczciwych pracowników) najpierw bada teren i szuka łatwiejszych celów.
Zaopatrzyć miejsce pracy w wydajne oświetlenie ogrodzonego terenu przez całą dobę. Warto też umieścić w widocznych oznakowanie typu: „wstęp wzbroniony” i „teren monitorowany”. W miejscach nieoświetlonych lub słabo oświetlonych, oraz które są łatwo dostępne istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo kradzieży, niżeli w miejscach z bardzo dobrym zabezpieczeniem. Warto też rozważ instalację kamer monitoringu rozmieszczonych w strategicznych miejscach. Zapewnia to nam ogólne bezpieczeństwo i zapobieżenie wszelakim przestępstwom, a w razie niejasnych sytuacji wszystko można przeanalizować na nagraniach. Wiele firm budowlanych decyduje się na wynajęcie prywatnej firmy do ochrony własnego obiektu przez całą dobę.
  1. Zatrudniaj tylko zaufanych majstrów, kierowników bądź brygadzistów
Osoby, przez Ciebie zatrudnione, zarządzające grupami ekip budowlanych powinny mieć świadomość, że masz wszystko pod kontrolą. Niech twoi pracownicy też wiedzą, że oni także są pod stałą obserwacją. Warto stosować politykę zerowej tolerancji dla pracowników przywłaszczających sobie narzędzia, złom itp. Chociaż jest to kradzież o małej szkodliwości, taki pracownik może sprawić wielki problemem, ponieważ od drobiazgów się zaczyna. Warto zwrócić uwagę, że wiele firm budowlanych praktykuje również wydawanie zgody, pracownikom lub podwykonawcom, na pracę po godzinach co wiąże się z możliwością pożyczania narzędzi i sprzętu do wykonywania robót poza terenem placu budowy. Tego typu prace umożliwiają i wiążą się z ryzykiem straty firmowych przedmiotów. Wielokrotnie takie sytuacje są tłumaczone domniemanym zapomnieniem ich zwrotu przez pracownika lub przypadkowym wymieszaniem narzędzi z własnymi.
Jako organ nadzoru, który jest obecny na miejscu inwestycji, warto zwrócić też uwagę, że w przypadku, gdy pracownicy i podwykonawcy są zadowoleni ze współpracy i warunków pracy, oni nie są na ogół skłonni ryzykować swojego miejsca pracy dla kradzieży (tym bardziej stosunkowo o małej wartości) w miejscu pracy. Wtedy istnieje większe ryzyko, że osoby spoza firmy mogą zaangażować się w skorzystanie z okazji rabunku. Dlatego też osoby zarządzające i nadzorujące prace ekip budowlanych powinny być zawsze obecne na miejscu, dzięki czemu na bieżąco wiemy o interakcjach pomiędzy pracownikami.
Warto rozmawiać ze swoimi podwładnymi i słuchać ich komentarzy itp. Czasami najdrobniejsza uwaga może dać nam wskazówkę dotyczącą zamiarów danego pracownika. Wskazane też jest robienie notatek i późniejsze ich analizowania oraz wyciąganie wniosków z każdego pracowniczego spotkania. Regularne spotkania pozwalają na precyzyjniejszą kontrolę na swoim projektem i zauważanie indywidualnych osiągnięć poszczególnych pracowników. Jeśli twoja ekipa ma świadomość o częstych odprawach, kontrolach itp., to prawdopodobieństwo działalności przestępczej jest znacznie mniejsze.


  1. Zabezpieczenie sprzętu, materiałów itp.
Zabezpiecz cały swój sprzęt, materiały i sprzęt. Narzędzia, wyposażenie ochronne, akcesoria, materiały i inne przedmioty powinny być zamknięte w dużych skrzynkach magazynowych, przyczepach, kontenerach lub innych miejscach. Klucze do zamków od tych miejsc i większych przedmiotów powinny być ciężkie do sfałszowania i podrobienia. Maszyny mogą być zabezpieczone na różne sposoby, takie jak wyjęcie akumulatora, blokada kierownicy, skrzyni biegów, obniżenie łyżki itp., osobne ogrodzenie dla ciężkich maszyn, aby zapobiec łatwej kradzieży, odholowaniu itd.
Każdy ciężki sprzęt posiada specjalny numer identyfikacyjny (tzw. tabliczkę znamionową). Wszystkie maszyny wyprodukowane po 2000 roku obowiązkowo mają numer ewidencyjny, który jest wygrawerowany w dwóch miejscach. Warto oznaczyć swój sprzęt w jeszcze jednym miejscu, aby, w przypadku kradzieży i zniszczenia numeru identyfikacyjnego, odzyskanie maszyn było prostsze i jednoznaczne.
Wskazane są też kupowanie i wynajmowanie sprzętu wyposażonego w bezprzewodowy system monitoringu (GPS).
  1. Planowanie harmonogramu dostaw w stosunku do potrzeb
Podstawową zasadą jest nie gromadzenie nadmiaru materiałów, a co za tym idzie ich zaleganie. Zakupy warto skrupulatnie mieć zaplanowane pod względem potrzeb i ilości. Każda nadwyżka jest zachętą i doprowadza do kradzieży, do której by doszło w ciągu najbliższych kilku tygodni.
W przypadku dostaw, oczywistymi czynnościami są poprawne planowanie i komunikacja między osobą zarządzającą i pracownikami, dzięki czemu projekty nie będą narażone na opóźnienia. Będąc w stałym kontakcie ze swoimi podwładnymi, jesteś w stanie dostosować potrzebną ilość materiałów do swoich projektów i odpowiednio planować każdą dostawę.
Warto mieć pod kontrolą rejestr codziennych zapasów, posiadanych narzędzi, maszyn, akcesoriów, materiałów i innych urządzeń na miejscu. Wszystko co należy do Twojej firmy, pod względem ilościowym i stanu, powinno być sprawdzane podczas początku i końca pracy. Na koniec zmiany powinny być sprawdzone zabezpieczenia sprzętu, maszyn itp. Jest to ważnym aspektem pod względem ogólnego poszanowania firmowego mienia przez członków załogi lub podwykonawców. W przypadku materiałów eksploatacyjnych jest trudniej określić potrzeby, ale warto nie dopuszczać do sytuacji braku jakichkolwiek niezbędnych artykułów potrzebnych np. do prawidłowego funkcjonowania sprzętu.
Kontrolowanie swojego inwentarza jest podstawową czynnością. Po pierwsze należy przy każdej dostawie upewniać się, np. czy wszystko się zgadza z zamówieniem i jest to udokumentowane, nie tylko w papierowej formie, ale także na specjalnej aplikacji. Każda firma kurierska daje możliwość swoim klientom kontroli zleceń pod względem zamówienia, kosztów i bieżącej pozycji GPS. Pracownicy oraz ochrona bardziej dbają o sprzęt, narzędzia i materiały w przypadku gdy są za niego osobiście odpowiedzialni.
  1. Nagrania z monitoringu
Nagrania z monitoringu powinny być archiwizowane w celu sprawniejszego sfinalizowania oraz wyjaśnienia wątpliwych sytuacji. Nośniki, na których są rejestrowane filmy, są bardzo pomocne w przypadku ewentualnego śledztwa dotyczącego łamania prawa na terenie budowy itp.
Poinformowanie lokalnych organów ścigania o godzinach otwarcia jest wskazane, ponieważ ułatwi to pracę patrolom policyjnym pracującym w nocy. Służby mundurowe, będące obecne co jakiś czas w pobliżu twojej firmy, zdecydowanie spełnią funkcję tzw. dodatkowej „warstwy zabezpieczającej” i z pewnością dla złodziei twój obiekt stanie się wtedy o wiele mniej atrakcyjnym kąskiem,, zwłaszcza w nocy iw weekendy.







środa, 10 maja 2017

Własna samotnia z basenem – czyli byle dalej od miejskiego zgiełku.

Północna Norwegia jest przykładem raju dla tych, którzy preferują życie w samotności w towarzystwie dzikiej przyrody lub też lubią efektownie wypocząć od miejskiej szarej codzienności. „Domek na końcu świata”, jak został ochrzczony przez norweskich i włoskich projektantów, jest w stanie spełnić wymagania wielu klientów lubiących samotne chwile. Położony na małym wzgórzu nad stawem, otoczony jest przez piękne północne krajobrazy przedstawiające norweską surową przyrodę, widok na góry i Morze Norweskie. Dom zbudowano z prostego betonu monolitycznego w sąsiedztwie dużej ilości skał. Dzięki temu możemy poczuć się jak byśmy z otoczeniem tworzyli jedną całość, a dzięki dużym oknom zacieramy granice między pomieszczeniami wewnętrznymi a zewnętrznymi widokami.
Budynek składa się z trzech głównych etapów. Pierwszym jest betonowa nadbudowa z łazienką wraz z basenem na dachu, który z pewnością będzie pewnego rodzaju innowacją. Dyskretnie ulokowane eleganckie schody prowadzą na parter, na którego powierzchni zaplanowano główny salon wraz z hallem. Właśnie poziom zerowy jest etapem drugim domu, który został zaprojektowany jako jedna wielka otwarta przestrzeń, gdzie znajduje się pokój dzienny, kuchnia i sypialnia. Wykończenie wnętrz jest subtelne i przeważnie ma monochromatyczne odcienie, aby nie odwracać uwagi od ciągle zmieniających się światła i kolorów natury na zewnątrz. Basen o głębokości ok. 1 metra ma 21 m² i posiada dno w kolorze czarny, które jednocześnie jest pokryte warstwą solarną zapewniającą ogrzewanie dla samego basenu i domku. Dach jest podzielony na dwa obszary i zapewnia swobodne pływanie oraz odpoczynek po kąpieli, dając różne możliwości rekreacyjne dla właścicieli. Domek może być inspiracją dla osób chcących uświadczyć, na swojej działce, kempingu bądź też na innym terenie, garstkę luksusu.











Nowoczesny ośrodek rehabilitacyjny dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Hiszpańscy architekci z Barcelony postanowili zbudować nowoczesny obiekt rehabilitacyjny dla osób z zaburzeniami psychicznymi mając ograniczony budżet. Na obszarze 1600 m² powierzchni użytkowej zgrupowano wszystkie usługi rehabilitacyjne dla osób z chorobami psychicznymi i zaburzeniami psychologicznymi. Centrum medyczno-rehabilitacyjne zbudowano z prefabrykatów o powierzchni 6 metrów kwadratowych. Obiekt zbudowano według zachowania zasad ekonomicznych konstrukcji posiadających instalację energetyczną zapewniającą duże oszczędności dla inwestora. Budynek zapewnia pozytywną i ciepłą atmosferę dzięki temu, że jest zbudowany w pewnej odległości od miasta i otoczony parkiem, co pozwala pacjentom na aktywny kontakt z naturą nie oddalając się od ośrodka zdrowia. Wszystko zorganizowane jest w parterowym budynku, aby ułatwić użytkownikom dostęp do gabinetów i innych sal. Wszystkie obiekty wchodzące w skład tego medycznego kompleksu są rozplanowane w ten sposób, aby teren , na którym się znajdują, był oryginalny topograficznie i łączył pawilony ogrodami oraz sadami. Zespół budynków połączony jest nie tylko bujnymi ogrodami, ale i estetycznymi fasadami, wraz z dachami, które kontrastują wraz z tarasem i dziedzińcem, na który można się dostać przez francuskie szklane drzwi z każdego budynku. Dziedziniec ten wraz z drewnianymi elementami jako główny składnik wyposażenia, zapewnia czynny kontakt ze środowiskiem naturalnym i z, mającym dobry wpływ na pacjentów, bioklimatem. Budynek, dzięki modułowej budowie i szczelnej elewacji izolacji oraz dzięki sprawnemu systemowi wentylacyjnemu, gwarantuje ekonomiczne i efektywne wykorzystywanie potrzebnej energii cieplnej dopasowując warunki panujące wewnątrz obiektu do klimatu zewnętrznego (warunków atmosferycznych). W tym budynku zastosowano system mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła, pozwalając na zapewnienie świeżego, zdrowego powietrza z zewnątrz w lecie, a w zimie pomimo oczyszczonego powietrza zapewnione jest ciepło, które jest dostarczane automatycznie przez specjalne pompy z filtrami. Na południowej elewaccji zamontowano nowoczesne zasłony przeciwsłoneczne (PCV), które chroniąc przed nadmiernym promieniowaniem jednocześnie generują energię potrzebną do zasilania części urządzeń medycznych w obiekcie. Roślinność, w przestrzeniach i wokół nich, jest uprawiana przez samych pacjentów w ramach rehabilitacji. Zachowanie zgodności i zrównoważenie między budynkami i środowiskiem naturalnym z pewnością pozwala pacjentom na szybki pozwól do zdrowia.
Warto zwrócić uwagę, że styl budowy i rozplanowanie funkcjonalności pod względem ekonomicznym i praktycznym jest godny nazwania go wzorem dla wielu inwestorów. Polskim przykładem mogą być obiekty NFZ, czyli np. szpitale, przychodnie itp., które w dużym odsetku wiele lat nie były modernizowane. Wielokrotnie budynki szpitalne mają przeszło 100 lat, ale niestety stan ich pozostawia wiele do życzenia. Niektóre budynki przy niedużym nakładzie finansowym mogłyby się stać wizytówką dla miasta, zapewniając jednocześnie skuteczną i specjalistyczną opiekę medyczną.














Nowoczesne mieszkanie na poddaszu.

Amerykański architekt wnętrz miał klienta zajmującego wysokie stanowisko w firmie produkcyjnej. Zarządzał wieloma zespołami specjalistów, w rezultacie czego spędzał ponad 300 dni w roku w hotelach. Celem za projektantów mieszkania i kreatorów wystroju wnętrz tego górskiego domu w pobliżu kurortu narciarskiego w miejscowości Vail (Kolorado), było stworzenie miejsca zapewniającego spokój i relaks dla klienta, gdy wróci do domu ze służbowej podróży. Pomimo zaawansowanych i czasochłonnych interesów firmowych w życiu prywatnym, klient posiada prywatną kolekcję obrazów, która została uwzględniona w projekcie wyposażenia. Ponadto zwrócono uwagę na wskazówki i nastawienie klienta w stosunku do otaczającego go środowiska. Skupiono się też na większym nacisku w aspektach dotyczących specyfikacji oświetlenia i izolacji akustycznych, a także skoncentrowano się na jakości i dostępności wejść do niektórych pomieszczeń. Dostosowując design do wizji klienta, zespół montuje kręte schody aby zapewnić prostszy dostęp do sypialni, powiększa powierzchnię kuchni sprawiając, że tym samym staje się wygodniejsza i bardziej funkcjonalna. Zadbano także o większe wykorzystanie naturalnego światła  poprzez staranne rozplanowanie przestrzeni, która we współpracy z istniejącymi oknami i francuskimi drzwiami zapewnia miłą atmosferę w każdym pokoju. Dodatkowo we wnętrzach zaprojektowano oszczędne oświetlenie LED wraz z wdrożeniem programu ekonomicznego dotyczącego preferencji izolacyjnych. Podłogi zostały pokryte materiałem z białego dębu, a w otworach drzwiowych zostały zamontowane drzwi z drewna orzechowego. Zabudowa meblowa została wykonana z zachowaniem prostych kształtów geometrycznych. Cały projekt został wykonany na podstawie setek zdjęć wykonanych przez klienta podczas swoich podróży służbowych. Szczególną uwagę zwrócono na wykonanie zlecenia z minimalnym wpływem na środowisko i wzięto także pod uwagę oddanie się pracy oraz styl życia właściciela. Dzięki temu w czasie prywatnym użytkownik w pełni może korzystać z chwil wolnych.












wtorek, 9 maja 2017

Majster budowlany cz. 4 - Socjologia pracy

Socjologia pracy jest działem socjologii ukierunkowanym na badania stosunków społecznych w zakładach pracy, w firmach i innych działalnościach gospodarczych. Socjologów pracy interesuje problematyka adaptacji społeczno-zawodowej pracowników, fluktuacja kadr, relacje między pracownikami, rola poszczególnych grup zawodowych, jakość i style zarządzania itp. Podstawową rolę w stosunkach międzyludzkich w każdej firmie, również na budowie, odgrywa kierownik, tudzież majster budowlany. Styl jego pracy może być autokratyczny, liberalny lub demokratyczny. Sposób rządzenia kierownika na pewno będzie miał bezpośredni wpływ na relacje panujące w miejscu pracy, które będą mieć wpływ na efekty pracy. Autokratyczny styl zarządzania wiąże się z brakiem poszanowania zdania pracowników i z bezwarunkowymi żądaniami ze strony kierownika. Zaś zarządzający stylem liberalnym, często nie egzekwuje wykonania zadań. W pierwszym przypadku pracownicy muszą wykonywać czynności, pomimo że przeważnie nie są przekonani co do celowości powierzonych im zadań. Natomiast drugi przypadek przedstawia przedstawia styl zarządzania przedsiębiorstwem (lub inną działalnością gospodarczą), który może budzić uzasadnione wątpliwości w stosunku do sprawności, ponieważ nie wszystkie polecenia są w praktyce realizowane. Najlepszym pod względem skuteczności działania jest demokratyczny sposób kierowania zespołem ludzi. Przed wydaniem polecenia przełożony zasięga opinii swoich pracowników i stara się, aby zadanie było zrozumiałe oraz wykonalne dla wszystkich zaangażowanych w przedsięwzięcie. W przypadku jeśli są wątpliwości bądź też istnieje brak możliwości, to wyjaśnia dlaczego musi podjąć taką, a nie inną decyzję. Wykonanie zlecenia w tym przypadku jest ściśle kontrolowane przez kierownika, bądź też przez majstra budowlanego.
Bardzo istotnym aspektem socjologicznym, z punktu widzenia sprawnego przebiegu realizacji robót budowlanych, jest dobór składu osobowego zespołów roboczych (brygad budowlanych). Ludzie mogą stawać się członkami takich zespołów w sposób formalny lub nieformalny. Dobór formalny odbywa się na podstawie posiadanych kwalifikacji, z uwzględnieniem kolejności, w jakiej pracownicy zgłosili się lub zostali skierowani, przez dział zatrudnienia przedsiębiorstwa. Często też u pracowników brane są pod uwagę umiejętności, kwalifikacje, świadectwa, certyfikaty itp. Taki sposób formowania zespołu często nie sprzyja tworzeniu poprawnych stosunków międzyludzkich, ponieważ między poszczególnymi osobami, niezależnie od formalnie spełnionych wymagań zawodowych, mogą występować sprzeczności w zakresie charakterów, ambicji, sposobu bycia itp. W takich przypadkach można nieraz odstąpić od ścisłego przestrzegania wymogów formalnych dotyczących np. kwalifikacji poszczególnych pracowników.
Aspekty socjologiczne odgrywają bardzo ważną rolę w przebiegu realizacji każdej inwestycji budowlanej, co wymaga od majstra budowlanego (kierownika) odpowiedniej wiedzy oraz tzw. wyczucia sytuacji.





poniedziałek, 8 maja 2017

Rekuperacja czyli ekologia i ekonomia w ogrzewaniu.

Rekuperacja jest najlepszą i najtańszą opcją w dziedzinie ekologicznego, czystszego i bardziej wydajnego ogrzewania domu. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że aby w pełni móc korzystać z dobrodziejstw wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to przed montażem należy porównać wady i zalety systemu, zanim zdecydujemy, który projekt najlepiej będzie najlepiej pasować do ogrzewania naszego domu.
Słysząc o rekuperacji wiele osób zastanawia się co to jest i jak to działa. Rekuperacja jest to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwalająca na zdrowsze i oszczędniejsze korzystanie ze swojego domu. Warto zaznaczyć, że tradycyjna wentylacja grawitacyjna opiera się na ciągu (zasysaniu powietrza) wytwarzanym przez kominy, ma to jednak wiele wad, w tym między innymi zjawiska wychładzania domu i zalegania lub gromadzenia się wilgoci w pomieszczeniach. Rekuperacja, będąc wentylacją mechaniczną, opiera się na sztucznie wytwarzanym ruchu powietrza przez urządzenie zwane rekuperatorem. Rekuperator umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń oraz odzyskiwanie ciepła, z nagrzanego już, ale brudnego (wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla) powietrza.
Inaczej mówiąc rekuperacja to system służący do wymieniania zużytego, zanieczyszczonego powietrza w Twoim domu na czyste, świeże, przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego już ciepła.
Zasada działania rekuperacji polega na tym, że zainstalowany w domu rekuperator, będący sercem całego systemu do odzysku ciepła, wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Dzięki współpracy szeregu czujników zamontowanych na całym obiekcie, pierwszy strumień powietrza zimnego (czystego lub do oczyszczenia) zaciągany jest z zewnątrz budynku, a drugi strumień to powietrze ciepłe, ale brudne, zużyte, wilgotne, wyciągane z wewnątrz pomieszczeń przez anemostaty – kratki wentylacyjne na suficie i ścianach. Te dwa strumienie powietrze spotykając się ze sobą w wymienniku ciepła, czyli rekuperatorze, nie mieszają się ze sobą, gdyż każde płynie odrębnym kanalikiem w rekuperatorze. Ciepłe i brudne powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła i zostawia w nim swoje ciepło, zaś zimne i czyste powietrze nawiewane z zewnątrz przejmuje to ciepło z powrotem. Od rekuperatora biegną kanały wentylacyjne o, z reguły, zróżnicowanej średnicy, dzięki którym świeże powietrze jest rozprowadzane po całym domu, zaś brudne wyciągane na zewnątrz.
Warto zaznaczyć, że systemem można sterować zarówno ręcznie jak i automatycznie (najczęściej stosowane) dostosowując strukturę wentylacyjną do własnych potrzeb.
Rekuperacja nie tylko umożliwia ogrzewanie świeżego powietrza nawiewanego do wewnątrz pomieszczeń domu, ale także oczyszcza to powietrze z zanieczyszczeń i alergenów – co stanowi znaczną przewagę nad normalnym otwieraniem okien. Nie musisz się też martwić sąsiadami, którzy palą w piecach paliwem wątpliwej jakości i natury, gdyż filtry rekuperacji przepuszczą do Twojego domu tylko czyste powietrze.
W nowym budownictwie (bardzo hermetycznym) rekuperację stosuje się przede wszystkim w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci, kuchni, łazience oraz w komórkach, piwnicach i garażach. Dla wszystkich budynków (starych i nowych), gdzie uszczelnienie bywa różnej jakości, ten system jest polecany ze względu na duże możliwości oszczędnościowe.
Decydując się na system rekuperacyjny (MVHR) redukujecie Państwo zużycie energii, odzyskujecie około 90% ciepła, które w przypadku braku w/w systemu utracimy. Jednocześnie utrzymujecie czyste powietrze wewnątrz budynku dbając o zdrowie domowników.
Kiedy wprowadzano na rynek budowlany mechaniczną wentylację z odzyskiem ciepła, klienci na początku podchodzili z niepewnością do tego typu produktu. Dlatego też specjalna agencja kryjąca się pod skrótem VIAQ przeprowadziła badania nie tylko pod względem efektywności energetycznej, ale także biorąc pod uwagę wpływ na zdrowie użytkowników. Do badania wykorzystano kilkadziesiąt domów, które szczegółowo obserwowano przez dwa lata, po czym wyniki zawarto w tymczasowym sprawozdaniu w styczniu 2012 r.
Ostateczny raport przedstawiono w marcu 2013 r. i zawierał szczegółowe wnioski i zalety dotyczące mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła. Dwuletnie obserwacje udowodniły, że systemy rekuperacyjne zwiększają komfort mieszkania na wielu płaszczyznach życia codziennego. Ze względu na hermetyczne warunki w budynkach z wentylacją grawitacyjną, następuje duża kumulacja zanieczyszczeń w powietrzu oraz duże ogólne ochłodzenie i zawilgocenie co sprzyja rozwojowi różnorodnych bakterii. Rekuperacja oczyszcza powietrze zapewniając znaczny wpływ na stan zdrowia mieszkańców, a w szczególności zmniejszona jest zachorowalność na choroby płuc i choroby sercowo-naczyniowe.
Ze względu na dużą szczelność nowych obiektów należy zadbać o odpowiednią wentylację zapewniającą zadowalającą jakość powietrza. Systemy MVHR wszystkich typów zaskarbiają sobie coraz to większą rzeszę zwolenników i coraz częściej są traktowane jako podstawowy osprzęt nowo wybudowanego obiektu.
Specjalistyczne agencje badające jakość powietrza w budynkach i stowarzyszenia ekologiczne w wielu krajach, chcąc zapewnić publiczne zdrowie i bezpieczeństwo, zabiegają do władz państwowych o zmianę przepisów budowlanych, co świadczy o pozytywnym wpływie na użytkowników.
Warto więc zwiększać świadomość konsumentów, na podstawie wielu badań i dowodów, do mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła. Inwestycja w system rekuperacyjny z pewnością w niedługim czasie przekona każdego klienta o słuszności na podstawie oszczędności, usprawnienia ogrzewania mieszkania i działań w sposób bardziej przyjazny dla środowiska. Zdecydowanie się na tego typu system bardzo pomaga walczyć kosztownymi skutkami zmian klimatycznych i stworzenie w domu czystszej, bardziej zrównoważonej i przede wszystkim zdrowszej atmosfery domowego ogniska.
Z pełną świadomością nasza firma rekomenduje tego typu wentylację, warto więc, przy budowie domu, poważnie się zastanowić nad ekologicznymi, ekonomicznymi, a przede wszystkimi zdrowymi systemami rekuperacyjnymi.