wtorek, 9 maja 2017

Majster budowlany cz. 4 - Socjologia pracy

Socjologia pracy jest działem socjologii ukierunkowanym na badania stosunków społecznych w zakładach pracy, w firmach i innych działalnościach gospodarczych. Socjologów pracy interesuje problematyka adaptacji społeczno-zawodowej pracowników, fluktuacja kadr, relacje między pracownikami, rola poszczególnych grup zawodowych, jakość i style zarządzania itp. Podstawową rolę w stosunkach międzyludzkich w każdej firmie, również na budowie, odgrywa kierownik, tudzież majster budowlany. Styl jego pracy może być autokratyczny, liberalny lub demokratyczny. Sposób rządzenia kierownika na pewno będzie miał bezpośredni wpływ na relacje panujące w miejscu pracy, które będą mieć wpływ na efekty pracy. Autokratyczny styl zarządzania wiąże się z brakiem poszanowania zdania pracowników i z bezwarunkowymi żądaniami ze strony kierownika. Zaś zarządzający stylem liberalnym, często nie egzekwuje wykonania zadań. W pierwszym przypadku pracownicy muszą wykonywać czynności, pomimo że przeważnie nie są przekonani co do celowości powierzonych im zadań. Natomiast drugi przypadek przedstawia przedstawia styl zarządzania przedsiębiorstwem (lub inną działalnością gospodarczą), który może budzić uzasadnione wątpliwości w stosunku do sprawności, ponieważ nie wszystkie polecenia są w praktyce realizowane. Najlepszym pod względem skuteczności działania jest demokratyczny sposób kierowania zespołem ludzi. Przed wydaniem polecenia przełożony zasięga opinii swoich pracowników i stara się, aby zadanie było zrozumiałe oraz wykonalne dla wszystkich zaangażowanych w przedsięwzięcie. W przypadku jeśli są wątpliwości bądź też istnieje brak możliwości, to wyjaśnia dlaczego musi podjąć taką, a nie inną decyzję. Wykonanie zlecenia w tym przypadku jest ściśle kontrolowane przez kierownika, bądź też przez majstra budowlanego.
Bardzo istotnym aspektem socjologicznym, z punktu widzenia sprawnego przebiegu realizacji robót budowlanych, jest dobór składu osobowego zespołów roboczych (brygad budowlanych). Ludzie mogą stawać się członkami takich zespołów w sposób formalny lub nieformalny. Dobór formalny odbywa się na podstawie posiadanych kwalifikacji, z uwzględnieniem kolejności, w jakiej pracownicy zgłosili się lub zostali skierowani, przez dział zatrudnienia przedsiębiorstwa. Często też u pracowników brane są pod uwagę umiejętności, kwalifikacje, świadectwa, certyfikaty itp. Taki sposób formowania zespołu często nie sprzyja tworzeniu poprawnych stosunków międzyludzkich, ponieważ między poszczególnymi osobami, niezależnie od formalnie spełnionych wymagań zawodowych, mogą występować sprzeczności w zakresie charakterów, ambicji, sposobu bycia itp. W takich przypadkach można nieraz odstąpić od ścisłego przestrzegania wymogów formalnych dotyczących np. kwalifikacji poszczególnych pracowników.
Aspekty socjologiczne odgrywają bardzo ważną rolę w przebiegu realizacji każdej inwestycji budowlanej, co wymaga od majstra budowlanego (kierownika) odpowiedniej wiedzy oraz tzw. wyczucia sytuacji.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz