poniedziałek, 8 maja 2017

Rekuperacja czyli ekologia i ekonomia w ogrzewaniu.

Rekuperacja jest najlepszą i najtańszą opcją w dziedzinie ekologicznego, czystszego i bardziej wydajnego ogrzewania domu. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że aby w pełni móc korzystać z dobrodziejstw wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to przed montażem należy porównać wady i zalety systemu, zanim zdecydujemy, który projekt najlepiej będzie najlepiej pasować do ogrzewania naszego domu.
Słysząc o rekuperacji wiele osób zastanawia się co to jest i jak to działa. Rekuperacja jest to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwalająca na zdrowsze i oszczędniejsze korzystanie ze swojego domu. Warto zaznaczyć, że tradycyjna wentylacja grawitacyjna opiera się na ciągu (zasysaniu powietrza) wytwarzanym przez kominy, ma to jednak wiele wad, w tym między innymi zjawiska wychładzania domu i zalegania lub gromadzenia się wilgoci w pomieszczeniach. Rekuperacja, będąc wentylacją mechaniczną, opiera się na sztucznie wytwarzanym ruchu powietrza przez urządzenie zwane rekuperatorem. Rekuperator umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń oraz odzyskiwanie ciepła, z nagrzanego już, ale brudnego (wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla) powietrza.
Inaczej mówiąc rekuperacja to system służący do wymieniania zużytego, zanieczyszczonego powietrza w Twoim domu na czyste, świeże, przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego już ciepła.
Zasada działania rekuperacji polega na tym, że zainstalowany w domu rekuperator, będący sercem całego systemu do odzysku ciepła, wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Dzięki współpracy szeregu czujników zamontowanych na całym obiekcie, pierwszy strumień powietrza zimnego (czystego lub do oczyszczenia) zaciągany jest z zewnątrz budynku, a drugi strumień to powietrze ciepłe, ale brudne, zużyte, wilgotne, wyciągane z wewnątrz pomieszczeń przez anemostaty – kratki wentylacyjne na suficie i ścianach. Te dwa strumienie powietrze spotykając się ze sobą w wymienniku ciepła, czyli rekuperatorze, nie mieszają się ze sobą, gdyż każde płynie odrębnym kanalikiem w rekuperatorze. Ciepłe i brudne powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła i zostawia w nim swoje ciepło, zaś zimne i czyste powietrze nawiewane z zewnątrz przejmuje to ciepło z powrotem. Od rekuperatora biegną kanały wentylacyjne o, z reguły, zróżnicowanej średnicy, dzięki którym świeże powietrze jest rozprowadzane po całym domu, zaś brudne wyciągane na zewnątrz.
Warto zaznaczyć, że systemem można sterować zarówno ręcznie jak i automatycznie (najczęściej stosowane) dostosowując strukturę wentylacyjną do własnych potrzeb.
Rekuperacja nie tylko umożliwia ogrzewanie świeżego powietrza nawiewanego do wewnątrz pomieszczeń domu, ale także oczyszcza to powietrze z zanieczyszczeń i alergenów – co stanowi znaczną przewagę nad normalnym otwieraniem okien. Nie musisz się też martwić sąsiadami, którzy palą w piecach paliwem wątpliwej jakości i natury, gdyż filtry rekuperacji przepuszczą do Twojego domu tylko czyste powietrze.
W nowym budownictwie (bardzo hermetycznym) rekuperację stosuje się przede wszystkim w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci, kuchni, łazience oraz w komórkach, piwnicach i garażach. Dla wszystkich budynków (starych i nowych), gdzie uszczelnienie bywa różnej jakości, ten system jest polecany ze względu na duże możliwości oszczędnościowe.
Decydując się na system rekuperacyjny (MVHR) redukujecie Państwo zużycie energii, odzyskujecie około 90% ciepła, które w przypadku braku w/w systemu utracimy. Jednocześnie utrzymujecie czyste powietrze wewnątrz budynku dbając o zdrowie domowników.
Kiedy wprowadzano na rynek budowlany mechaniczną wentylację z odzyskiem ciepła, klienci na początku podchodzili z niepewnością do tego typu produktu. Dlatego też specjalna agencja kryjąca się pod skrótem VIAQ przeprowadziła badania nie tylko pod względem efektywności energetycznej, ale także biorąc pod uwagę wpływ na zdrowie użytkowników. Do badania wykorzystano kilkadziesiąt domów, które szczegółowo obserwowano przez dwa lata, po czym wyniki zawarto w tymczasowym sprawozdaniu w styczniu 2012 r.
Ostateczny raport przedstawiono w marcu 2013 r. i zawierał szczegółowe wnioski i zalety dotyczące mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła. Dwuletnie obserwacje udowodniły, że systemy rekuperacyjne zwiększają komfort mieszkania na wielu płaszczyznach życia codziennego. Ze względu na hermetyczne warunki w budynkach z wentylacją grawitacyjną, następuje duża kumulacja zanieczyszczeń w powietrzu oraz duże ogólne ochłodzenie i zawilgocenie co sprzyja rozwojowi różnorodnych bakterii. Rekuperacja oczyszcza powietrze zapewniając znaczny wpływ na stan zdrowia mieszkańców, a w szczególności zmniejszona jest zachorowalność na choroby płuc i choroby sercowo-naczyniowe.
Ze względu na dużą szczelność nowych obiektów należy zadbać o odpowiednią wentylację zapewniającą zadowalającą jakość powietrza. Systemy MVHR wszystkich typów zaskarbiają sobie coraz to większą rzeszę zwolenników i coraz częściej są traktowane jako podstawowy osprzęt nowo wybudowanego obiektu.
Specjalistyczne agencje badające jakość powietrza w budynkach i stowarzyszenia ekologiczne w wielu krajach, chcąc zapewnić publiczne zdrowie i bezpieczeństwo, zabiegają do władz państwowych o zmianę przepisów budowlanych, co świadczy o pozytywnym wpływie na użytkowników.
Warto więc zwiększać świadomość konsumentów, na podstawie wielu badań i dowodów, do mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła. Inwestycja w system rekuperacyjny z pewnością w niedługim czasie przekona każdego klienta o słuszności na podstawie oszczędności, usprawnienia ogrzewania mieszkania i działań w sposób bardziej przyjazny dla środowiska. Zdecydowanie się na tego typu system bardzo pomaga walczyć kosztownymi skutkami zmian klimatycznych i stworzenie w domu czystszej, bardziej zrównoważonej i przede wszystkim zdrowszej atmosfery domowego ogniska.
Z pełną świadomością nasza firma rekomenduje tego typu wentylację, warto więc, przy budowie domu, poważnie się zastanowić nad ekologicznymi, ekonomicznymi, a przede wszystkimi zdrowymi systemami rekuperacyjnymi.






1 komentarz:

  1. Jak najbardziej jeśli budujemy dom to warto jest pomyśleć o takich rozwiązanych. Ja również jestem zdania, ze na pewno fajnie jest mieć ogrzewanie gazowy. Tym bardziej, że jeśli skorzystamy z oferty na tani gaz do domu https://poprostuenergia.pl/gaz-dla-domu/ to już od początku będziemy oszczędzali.

    OdpowiedzUsuń