Problem ten niemal w każdym przypadku generuje straty dla firmy, co także wpływa negatywnie na całą ekipę budowlaną.
W takich sytuacjach firmy muszą płacić przykładowo za wymianę zniszczonego sprzętu i/lub wypożyczyć zastępczy, aby projekt przebiegał zgodnie z harmonogramem i został skończony na czas. Istnieją także inne koszta, na które inwestorzy są narażeni w takich przypadkach, związane z przestojami spowodowanymi brakiem dostępności sprzętu i materiałów budowlanych lub eksploatacyjnych. Każde, nawet najmniejsze, opóźnienie kosztuje i to całkiem sporo, następuje również wzrost składek ubezpieczeniowych, które są naliczone w wyniku nadmiernych roszczeń.
Każda, nawet najmniejsza, budowa może być łatwym celem dla przestępców. Głównym tego powodem jest zazwyczaj brak odpowiednich praktyk bezpieczeństwa i systemów zapobiegania stratom. Badania wykazały, że nieodpowiedni system ochrony na placach budowy, jest jedną z głównych przyczyn kradzieży na budowie.
W Polsce złodziei zachęcają materiały budowlane i eksploatacyjne oraz złom np. taki jak miedź i inne materiały metalowe (np. narzędzia), a także stosunkowo mały sprzęt nadający się do szybkiej sprzedaży. Bez względu na to, co rabusie próbują ukraść, większość przestępców planuje swoje występki i są doskonale zorientowanie, co może stać się łatwym łupem na danej budowie.
Przyczyny podwyższające ryzyko naruszania podstawowych przepisów porządkowych:
- Nieodpowiedni stosunek do ogólnego zabezpieczenia placu
budowy
- Brak ochrony przy bramach wjazdowych, który w przypadku
otwartych dojazdów, zapewniający łatwy dostęp dla złodziei
- Brak indywidualnych i personalnych kluczy (np. takie same do
wszystkich pomieszczeń)
- Brak odpowiednich i dostatecznych zabezpieczeń placu budowy,
szczególnie w nocy i weekendy
- Brak systemów identyfikacji produktów
Jeśli chcesz, aby Twoja firma uchroniła się od niepotrzebnych kosztów, warto dostosować się do kilku zasad i zainwestować w odpowiednie środki zapobiegawcze.
- Odpowiednie
oświetlenie miejsca pracy w godzinach i poza godzinami pracy
Zaopatrzyć miejsce pracy w wydajne oświetlenie ogrodzonego terenu przez całą dobę. Warto też umieścić w widocznych oznakowanie typu: „wstęp wzbroniony” i „teren monitorowany”. W miejscach nieoświetlonych lub słabo oświetlonych, oraz które są łatwo dostępne istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo kradzieży, niżeli w miejscach z bardzo dobrym zabezpieczeniem. Warto też rozważ instalację kamer monitoringu rozmieszczonych w strategicznych miejscach. Zapewnia to nam ogólne bezpieczeństwo i zapobieżenie wszelakim przestępstwom, a w razie niejasnych sytuacji wszystko można przeanalizować na nagraniach. Wiele firm budowlanych decyduje się na wynajęcie prywatnej firmy do ochrony własnego obiektu przez całą dobę.
- Zatrudniaj
tylko zaufanych majstrów, kierowników bądź brygadzistów
Jako organ nadzoru, który jest obecny na miejscu inwestycji, warto zwrócić też uwagę, że w przypadku, gdy pracownicy i podwykonawcy są zadowoleni ze współpracy i warunków pracy, oni nie są na ogół skłonni ryzykować swojego miejsca pracy dla kradzieży (tym bardziej stosunkowo o małej wartości) w miejscu pracy. Wtedy istnieje większe ryzyko, że osoby spoza firmy mogą zaangażować się w skorzystanie z okazji rabunku. Dlatego też osoby zarządzające i nadzorujące prace ekip budowlanych powinny być zawsze obecne na miejscu, dzięki czemu na bieżąco wiemy o interakcjach pomiędzy pracownikami.
Warto rozmawiać ze swoimi podwładnymi i słuchać ich komentarzy itp. Czasami najdrobniejsza uwaga może dać nam wskazówkę dotyczącą zamiarów danego pracownika. Wskazane też jest robienie notatek i późniejsze ich analizowania oraz wyciąganie wniosków z każdego pracowniczego spotkania. Regularne spotkania pozwalają na precyzyjniejszą kontrolę na swoim projektem i zauważanie indywidualnych osiągnięć poszczególnych pracowników. Jeśli twoja ekipa ma świadomość o częstych odprawach, kontrolach itp., to prawdopodobieństwo działalności przestępczej jest znacznie mniejsze.
- Zabezpieczenie sprzętu, materiałów itp.
Każdy ciężki sprzęt posiada specjalny numer identyfikacyjny (tzw. tabliczkę znamionową). Wszystkie maszyny wyprodukowane po 2000 roku obowiązkowo mają numer ewidencyjny, który jest wygrawerowany w dwóch miejscach. Warto oznaczyć swój sprzęt w jeszcze jednym miejscu, aby, w przypadku kradzieży i zniszczenia numeru identyfikacyjnego, odzyskanie maszyn było prostsze i jednoznaczne.
Wskazane są też kupowanie i wynajmowanie sprzętu wyposażonego w bezprzewodowy system monitoringu (GPS).
- Planowanie
harmonogramu dostaw w stosunku do potrzeb
W przypadku dostaw, oczywistymi czynnościami są poprawne planowanie i komunikacja między osobą zarządzającą i pracownikami, dzięki czemu projekty nie będą narażone na opóźnienia. Będąc w stałym kontakcie ze swoimi podwładnymi, jesteś w stanie dostosować potrzebną ilość materiałów do swoich projektów i odpowiednio planować każdą dostawę.
Warto mieć pod kontrolą rejestr codziennych zapasów, posiadanych narzędzi, maszyn, akcesoriów, materiałów i innych urządzeń na miejscu. Wszystko co należy do Twojej firmy, pod względem ilościowym i stanu, powinno być sprawdzane podczas początku i końca pracy. Na koniec zmiany powinny być sprawdzone zabezpieczenia sprzętu, maszyn itp. Jest to ważnym aspektem pod względem ogólnego poszanowania firmowego mienia przez członków załogi lub podwykonawców. W przypadku materiałów eksploatacyjnych jest trudniej określić potrzeby, ale warto nie dopuszczać do sytuacji braku jakichkolwiek niezbędnych artykułów potrzebnych np. do prawidłowego funkcjonowania sprzętu.
Kontrolowanie swojego inwentarza jest podstawową czynnością. Po pierwsze należy przy każdej dostawie upewniać się, np. czy wszystko się zgadza z zamówieniem i jest to udokumentowane, nie tylko w papierowej formie, ale także na specjalnej aplikacji. Każda firma kurierska daje możliwość swoim klientom kontroli zleceń pod względem zamówienia, kosztów i bieżącej pozycji GPS. Pracownicy oraz ochrona bardziej dbają o sprzęt, narzędzia i materiały w przypadku gdy są za niego osobiście odpowiedzialni.
- Nagrania
z monitoringu
Poinformowanie lokalnych organów ścigania o godzinach otwarcia jest wskazane, ponieważ ułatwi to pracę patrolom policyjnym pracującym w nocy. Służby mundurowe, będące obecne co jakiś czas w pobliżu twojej firmy, zdecydowanie spełnią funkcję tzw. dodatkowej „warstwy zabezpieczającej” i z pewnością dla złodziei twój obiekt stanie się wtedy o wiele mniej atrakcyjnym kąskiem,, zwłaszcza w nocy iw weekendy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz