środa, 17 maja 2017

Belgijskie pomysły na wykorzystanie wiejskich budynków gospodarczych.

Marzenia o swojej daczy niejednego z pewnością przerosły albo przerastają. Wielokrotnie spotykamy się z problemami lokalizacyjnymi, projektowymi, a tym bardziej finansowymi. Planując tego typu budowę warto zwrócić uwagę na możliwość renowacji np. starego wiejskiego domu, zaadaptowanie stodoły lub też budynku po były PGR. Taki pomysł może być zrealizowany w niedalekiej odległości od naszego obecnego miejsca pracy, działalności, nauki itp., wystarczy poszukać odpowiedniej lokalizacji w sąsiednich miasteczkach lub na obrzeżach miasta. Wystarczy wziąć przykład z naszych zachodnich sąsiadów np. Belgów, którzy jeden z budynków folwarcznych zamienili w całkiem spory dom jednorodzinny.
Jednym z pierwszych i podstawowym zabiegów budowlanych była zmiana rozkładu pomieszczeń i dostosowanie ich w stosunku do istniejącego dziedzińca. Transformacja dużych przestrzeni byłego budynku gospodarczego polegała głównie na przystosowaniu pomieszczeń do użytku mieszkalnego. Projektanci nie dość, że formalnie, ale i w praktyce musieli zmienić kontekst przeznaczenia obiektu.
Konwersja dziedzińca farmy na ogród i wjazd do domu jednorodzinnego jest na pewno łatwiejsza od zmiany typologii budynku gospodarczego na przeznaczenie na przestrzeń do życia. Wprowadzając nową strukturę w byłym budynku gospodarczym dajemy sobie duże możliwości rozszerzenia i udoskonalenia tych dużych przestrzeni, które po modernizacji z pewnością będą dla nowego użytkownika powodem do zadowolenia. Dziedziniec gospodarstwa łączy budynki usytuowane pod niestandardowym kątem i nie tworzą idealnego kwadratowym. Usytuowane w nietypowym półokręgu (wielokącie) budynki, będące połączone ze sobą, dają nieograniczone możliwość stworzenia parkingu, ogrodu, przestrzeni dla dzieci, na grilla itp. Nowa odsłona obiektu przedstawia się imponująco i oferuje nam przestronny salon w miejscu dawnej szopy oraz klimatyczną sypialnie położoną tam gdzie wcześniej było pomieszczenie warsztatowe.
Dokładnie wyrównane i precyzyjnie usytuowane, pod względem położenia, grupy dawnych budynków folwarcznych tworzą zespół budynków mieszkalnych, które pozostają w pierwotnym układzie.

Wykończenie wewnętrzne jest za razem bardzo proste, ale też zapewniające dużo wygody i przestrzeni, która może być dowolnie zaprojektowana, zaplanowana i wykorzystana. Wiejski kształt budynku głównego i sąsiednich jest motywem przewodnim z dodatkiem elementów futurystycznych. Przyległe obiekty sprawują funkcje garażowe, warsztatu bądź też np. na swoją działalność gospodarczą. W rezultacie uzyskujemy „folwark” będący domem albo wręcz willą, która docelowo jest jednorodzinna, ale po niewielkich zmianach może pomieścić nawet dwie rodziny. Im większa powierzchnia starego budynku tym więcej mamy możliwości dotyczących rozlokowania pomieszczeń.
Wielu klientów uwielbia dawny wygląd i klimat starych, rolnych, wiejskich budynków, ale np. nigdy nie mieli okazji zamieszkać na stałe na wsi lub pamiętają tego typu obiekty np. ze swojego dzieciństwa itp. Chcąc zachować oryginalny wygląd budynków gospodarczych zbudowanych z czerwonej cegły i z solidnymi dachami w nowej konstrukcji decydujemy się na materiały mocniejsze, nowocześniejsze, ale przypominające wyglądem  pierwotny materiał, z którego obiekt został wybudowany. Dach jest oparty na konstrukcji z drewnianych belek i wykończony dachówkami cementowymi.
Drewniana konstrukcja dachowa została wzmocniona belkami stalowymi, nieznacznie ingerując w konstrukcję dachu, ale jednocześnie zyskujemy na przestrzenie do wykorzystania np. na pokoje dziecięce lub gościnne i wiele innych.

Nowa konstrukcja, pomimo że zachowała kontekst folwarku, udowodniła istnienie możliwość darowania drugiego życia zniszczonym, opuszczonym i nieużywanym budynkom wiejskim. Wystarczy troszkę kreatywnego myślenia i można spełnić marzenia.












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz