sobota, 6 maja 2017

Nowość na rynku oświetleniowym - papierowe lampy LED.

W kwietniu br. na targach innowacyjnych konstrukcji designerskich (Euroluce 2017) w Mediolanie został pokazany bardzo ciekawy projekt ergonomicznego, a za razem ekonomicznego i ekologicznego, oświetlenia LED, który zainteresował nie tylko gości, ale także innych wystawców. Holenderski projektant Marcel Wanders, właściciel firmy Moooi, mówi o swoich lampach, że są to muzy tradycyjnego oświetlenia.
Jego żyrandole w tradycyjnym azjatyckim stylu, wykonano w niemalże z 90% surowca papierowego - celulozowego. Ich budowa przebiega wzorując, inspirując się na tradycyjnych lampach i współpracując z angielską firmą London Wonderglass.
Lampy Wandersa (z serii Calliope) zostały w tym roku przedstawione w różnych systemach adaptacyjnych. Mogą być łączone ze sobą według różnych kombinacji lub montowane pojedynczo.
Projektując lampiony z papieru, zapożyczono nieco aspektów z japońskiej kultury i kaligrafii. Gotowe zamontowane LED-owe oświetlenie zapewnia wyjątkowo przyjemny, relaksujący i romantyczny klimat. Projektowana przez firmę Moooi technologia oświetlenia, daje nieograniczone możliwości wykreowania różnorodnych form z jej zaokrąglonych kształtów (od doskonałych kulistych lamp do zgniecionych okręgów i wydłużonych owali), co daje możliwości artystycznego ułożenia jednego na drugim. Papierowe obudowy tworzą klimatyczne świetlne smugi i odcienie, sprawiając wrażenie świecących baniek mydlanych unoszących się nad ziemią.
„Świetliste wisiorki”, które są wykonane z przezroczystego i nieprzezroczystego, dmuchanego szkła Murano, mogą zostać zainstalowane na całej lub częściowo na powierzchni sufitu i oświetlać cały pokój. Dzięki podporom z cienkiego drutu, lampy wydają się unosić.

Zaprojektowaliśmy ten system oświetleniowy tak, aby w pomieszczeniach tworzyły swego rodzaju poezję.” - powiedział Wanders, współzałożyciel holenderskiej marki Moooi. 
Hasło reklamowe tej firmy brzmi: „Nasze, unoszące się w powietrzu, lampy przyciągają uwagę, ponieważ pobudzają wyobraźnię.”

Osiągnięty efekt uzyskaliśmy dzięki pogodzeniu elementów ze starożytnej azjatyckiej kultury i współczesnego designu” - dodał dyrektor kreatywny firmy Wonderglass, Gabriele Chiave.

W przeszłości marka Wonderglass współpracowała ze szwedzkim studio Claesson Koivisto Rune nad podobnym modułowym systemem żyrandoli, który przypominał winogrona wiszące na winorośli .
Lampy z serii Calliope na targach zostały pokazane jako część firmy Wonderglass.

Firma Marcela Wandersa Moooi co roku zajmuje coraz to lepszą pozycję w różnych światowych rankingach projektantów, architektów i marek.


















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz