piątek, 26 maja 2017

Holenderska technologia recyklingu odpadów powyburzeniowych.

Niszczenie starych budynków itp. wytwarza ogromne ilości odpadów, z którymi wielokrotnie nie mamy co zrobić. Małą część tych odpadów budowlanymi sposobami można oczyścić i wykorzystać ponownie np. cegły, betonowe bloczki, ale duży odsetek tych materiałów budowlanych, podczas wyburzania lub rozbiórki, ulega zniszczeniu. Holenderska firma StoneCycling znalazła niszę na rynku i trudni się przekształcaniem odpadów powyburzeniowych w materiał użytkowy, a w większości do ponownego wykorzystania przy budowie.
Jeden z najnowszych budynków na Gouvernestraat, ulicy w Rotterdamie, w rzeczywistości jest jednym z najstarszych, ale zbudowanym i zmodernizowanym w najnowszej ekologicznej technologii. Na pierwszy rzut oka budynek sprawia wrażenie na wskroś bardzo nowoczesnego, dzięki specjalnie zaprojektowanej prostej, ale eleganckiej elewacji nie zawierającej zbędnych floresów architektonicznych. Faktycznie obiekt wyremontowano z 15 ton odpadów architektonicznych, które użyto do produkcji materiałów budowlanych przeznaczonych do wznoszenia tego budynku.
Architekci Nina i Ferry Aalbers chcieli zbudować własny dom, którego struktura będzie się składała z cegieł pozyskanych z rozbiórek starych holenderskich domów. Jednocześnie wygląd ich domu miał się komponować z sąsiednimi obiektami. Produktem z jakiego postanowili wybudować dom stały się cegły, czyli materiał powszechnie używany w domach holenderskich. Ale były to cegły niekonwencjonalne, ponieważ zamiast skorzystać z tradycyjnych cegieł, rodzina zdecydowała się wykorzystać materiały budowlany eksperymentalnie wytworzone z odpadów ze starych budowli przez firmę StoneCycling. Firma została założona w 2013 roku w Amsterdamie przez Toma van Soest i jego przyjaciela Warda Massa.
Na corocznym Tygodniu Holenderskiego Designu, który odbywa się w ostatnim tygodniu października, StoneCycling uruchomiła nową część swojej działalności zajmującą się segmentem wyposażenia wnętrz, który oferuje stoły, stoliki okolicznościowe, lampy wiszące, lampy stojące itp. Wszystkie w/w produkty wykonane są z materiałów odpadowych. Linia pokazuje jak można przekształcić budowlany i przemysłowy gruz w eleganckie przedmioty np. wykańczające wnętrze.
Dzięki tej nowej linii produktów konsumenckich, prowadzona przez Holendrów działalność skoncentrowała się na produkcji i handlu materiałami budowlanymi z surowców recyklingowych. Massa i van Soest dąży do stworzenia konkurencyjnej niszy na rynku budowlanym, czyli do skoncentrowania się na wykorzystaniu na materiałach przeznaczonych na składowisko odpadów i do utylizacji, na których można oprzeć dochodowy biznes.

Odpadom należy powiedzieć: NIE

Van Soest ukończył Design Academy w Eindhoven podczas gdy w Europie trwał szczyt kryzysu gospodarczego. Wtedy to zauważył, że wiele budynków było opuszczonych bądź też przeznaczonych pod rozbiórki, i zaczął się zastanawiać, co się dzieje z tymi odpadami powstającymi po burzeniu starych obiektów. Ze zdziwieniem Van Soest obliczał ile takie zabiegi rozbiórkowe generują odpadów gruzopodobnych. Podczas większej ilości doświadczeń i badań, doszedł do zatrważającego wniosku, że w Holandii 65% odpadów pochodzi z budownictwa. Massa i van Soest zaczęli śledzić co dzieje się z odpadami budowlanymi. Wkrótce dowiedzieli się, że niektóre z nich są zgniatane przez specjalne kruszarki, które zmieniają odpady w materiał do budowy nawierzchni dróg lub są wysyłane za granicę.
Alternatywą dla odpadów budowlanych stało się przyszłościowe rozwiązanie, które znacznie zmniejszy ilość niewykorzystanego materiału gruzopodobnego, tym bardziej, że jego wartość jest coraz mniejsza za tonę. Rozwiązaniem tym jest użycie odpadowego surowca do tworzenia produktów, które stanowią zdecydowanie większą wartość niż cena tony surowca z rozbiórki.
Firma StoneCycling rozpoczęła pracę nad zastosowaniem gospodarki recyklingowej, z której zasoby mogą być wykorzystane w jak najbardziej efektywny sposób w stosunku do ilości odpadów budowlanych.
Dlaczego by nie wdrożyć systemu wytwarzającego z materiału rozbiórkowego elementów do budowy nowych obiektów?
W prowizorycznym laboratorium szalonego naukowca, van Soest rozpoczął testy w kierunku odnalezienia sposobów, na stworzenie wytrzymałego i ładnego materiału budowlanego z gruzu. Jego warsztat na początku był wyposażony w mieszalnik, kruszarkę, niszczarkę i stary zbiornik gazu, które wykorzystywał do niszczenia odpadów budowlanych na kruszywo. Po wymieszaniu różnego rodzaju odpadów betonopodobnych i ceramicznych, takich jak gliny, szklanych, oraz dopasowując odpowiednie proporcje, van Soest mógł osiągnąć stabilny i wytrzymały materiał w różnych kolorach oraz teksturze. Różnice w recepturze kruszywa jak i w wypalaniu cegieł wpływają na uzyskanie ostatecznego odcienia, który waha się od fioletowego na niebieski, czerwony, zielony, czarny i żółty. W końcu konsumenci mają zaproponowany piękny, unikalny materiał budowlany, który jest znacznie mniej szkodliwy dla Ziemi niż konwencjonalne cegły.

KAŻDA KUPIONA CEGŁA Z ODPADÓW JEST „CEGIEŁKĄ” DLA EKOLOGII

Dziś firma StoneCycling oferuje blisko 20 różnych rodzajów cegieł zawartych w szerokiej gamie od najzwyklejszej solidnej czerwonej odmiany do cegieł w niestandardowych wersjach bardziej ozdobnych, takich jak lastryko, którego elegancki wygląd ma wielu zwolenników. Materiał wynaleziony van Soesta ma mnóstwo zastosowań i może być stosowany nie tylko jako materiał do użytku zewnętrznego, ale także jako okładziny, wykończenia wnętrz, powierzchni oraz do podłóg, parapetów, schodów itp. StoneCycling zaczął rozwinąć jak najszybciej biznes, dlatego też ich priorytetem stała się cegła, co było strzałem w dziesiątkę.
Holenderscy odkrywcy, a jednocześnie wspólnicy, wyszli z założenia, że skoro posiadają pod dostatkiem gotowego surowca to mogą stworzyć produkt, który łatwo się przyjmie na rynku i łatwo go sprzedać. Massa i van Soest zdecydowali, że tym produktem będą cegły i betonowe bloczki, czyli najbardziej podstawowy materiał do budowy budynków, co stało się jest najprostszym sposobem do rozwinięcia skrzydeł swojego przedsięwzięcia. Pomysł pomimo że wydaje się konserwatywny, absurdalnie mówiąc, jest bardzo futurystyczny, co wielu klientów skłania do sceptycznego podejścia, ponieważ branża budowlana lubi pewne i sprawdzone materiały. Holenderskie produkty są materiałami innowacyjnymi, ale nie odbiegają wyglądem i właściwościami od tradycyjnych, dlatego też klienci powoli przekonują się do tego typu rozwiązania.
Holenderscy przedsiębiorcy skupili się na rozbijaniu swojego biznesu staromodnym sposobem, czyli pocztą pantoflową, poprzez udział w różnych targach budowlanych i projektowych (np. Dutch Design Week) oraz dzięki zaangażowaniu w spotkania z firmami budowlanymi chętnymi do eksperymentowania z nowymi technikami. Nowe projekty firmy StoneCycling są często oparte na opinii zewnętrznych firm, które testowały dane produkty i materiały, a także na sugestiach dotyczących architektury i zapotrzebowania.
Arkitecture Maaken” jest pierwszym domem zbudowanym w pełni z produktów StoneCyling i jest dowodem słuszności przyszłości koncepcji dla innych potencjalnych budowniczych, że materiał stworzony z surowca odpadowego ma szansę przyjąć się na światowym rynku. Obecnie StoneCycling ma kilkanaście innych projektów na deskach kreślarskich, takich jak w restauracja w Antwerpii, której otwarcie jest zaplanowane na listopad, kilka kamienic w Amsterdamie oraz kilka projektów w Londynie. Chętnych do pracy, szczególnie przy projektach jednorazowych, firmie nie brakuje. Do prac na większą skalę wybierani są projektanci z większym doświadczeniem. Wiele zagranicznych firm jest zainteresowanych współpracą w zakresie budowy z elementów stworzonych z surowca porozbiórkowego. Zaletą firmy StoneCycling jest niewątpliwie nowoczesne podejście do idei budowy, szczególnie pod względem ekonomicznym i ekologicznym. Początkowo nawet 90% potencjalnych klientów z niechęcią podchodzili do produktów budowlanych „z odzysku”. Co roku holenderskie przedsiębiorstwo przeznacza określony budżet na informowanie i uświadamianie o swoich przedsięwzięciach w różnych środkach przekazu. Wynikiem tych poczynań jest coraz większa rzesza architektów, klientów i deweloperów, którzy deklarują w przyszłości korzystanie z rozwiązań ekologicznych proponowanych przez StoneCycling. Każda nasz zakończona sukcesem budowa jest przesłaniem, budującym piramidę zainteresowanych tą technologią wznoszenia obiektów.

BUDOWLANA INNOWACYJNOŚĆ W ŚWIECIE

StoneCycling chce stworzyć swój własny istotny nurt, który będzie ważnym przedsięwzięciem dla budownictwa, ale niestety przyjęcie się na rynku nowych produktów wymaga czasu i zmiany w myśleniu. W obecnej formie, przemysł budowlany jest archaiczny, a większość deweloperów ostrożnie podchodzi do nowych technik i materiałów, nawet jeśli są zdrowsze dla użytkowników, bardziej praktyczne z punktu widzenia inżynierii i mają pozytywny wpływ na środowisko.
Przykładem może być podejście wielu inżynierów do drewnianych obiektów jako tych najbardziej przekonujących w stosunku do ekonomii i ekologii, ale nie jest to sposób na budowę wysokich budynków, tym bardziej że mówią o tym stosowne regulacje w przepisach budowlanych. StoneCycling kładzie duży nacisk na poszczególne i znaczące firmy architektoniczne oraz wykonawców, aby udowodnić, że będzie holenderskie rozwiązanie spełnia te same standardy jak tradycyjne techniki budowlane, pomimo że są trochę droższym przedsięwzięciem. Massa zauważył, że koszt jest jedyną przeszkodą dla wzrostu liczby klientów firmy StoneCycling.
Obecny model branży budowlanej nie sprzyja innowacyjności, dlatego też właściciele doszli do wniosku, że firmy budowlane, będące odpowiedzialne za jakość, mają płacone za gotowy projekt i obiekt, a nie trzymanie się szczegółów dotyczących ekologii itp. Efektem tego podejścia firm jest brak chęci do korzystania z nowych materiałów, ponieważ te są uważanie za zbyt ryzykowne dla wpływu na jakość i koszty. Aspekt ten jest najwyraźniejszym do przeskoczenia, tym bardziej jeśli chodzi o odpowiedzialność finansową. W przypadku gdy można coś zbudować za pomocą tradycyjnego materiału, co daje 10 lub 20 razy większą pewność niż innowacyjny materiał, ze strony firm budowlanych pada oczywisty wybór.
Zmiana stosunku firm deweloperskich itp. w stosunku do odpadów budowlanych jest jednym z pierwszych kroków do szerszego zrozumienia sensowności zastosowania produktów StoneCycling przez użytkownika. Do tej pory produkty firmy przykuły garstkę projektantów, ale jest chętnych jest coraz więcej i coraz większa ilość konsumentów decyduje się na, niekoniecznie na dom zbudowany w ekologicznej technologii, też, przynajmniej kolekcję mebli wykonanych z surowca recyklingowego.

Jeśli zaczniemy zauważać potencjał jaki posiadają surowce wykonane z odpadów, przed nami otworzy się szereg cennych i przyszłościowych możliwości.
















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz