Naukowcy oraz wynalazcy nie mają wątpliwości, że nowe technologie, które będą mieć spory wpływ na branżę budowlaną, są ściśle związane z internetem, drukowaniem 3D, skanowaniem, nanotechnologią i innymi.
Rozwój
różnych technologi przebiega wręcz z dnia na dzień i z pewnością
szybciej postępuje niż wielu budowniczych może sobie wyobrazić.
- Drukowanie 3D – w ostatnich latach technologia ta poczyniła znaczący rozwój, której możliwości zostały zaprezentowane na przykładzie projektu samochodu na Targach Motoryzacyjnych w Las Vegas w listopadzie 2015 roku. W pierwszym kwartale 2016 roku Oak Ridge National Laboratory z Oak Ridge (stan Tennessee) zaprezentowało pierwszą realną, w pełni drukowaną w technologii 3D, makietę domu jednorodzinnego. Wkrótce, za pomocą specjalistycznego oprogramowania i sprzętu, będzie możliwe wydrukowanie jakiegokolwiek projektu architektonicznego. W niedalekiej przyszłości można się spodziewać, że wizerunek każdego pomieszczenia w domu będzie kreowany i przedstawiany klientom z najdrobniejszymi szczegółami za pomocą druku 3D.
- Zasilanie bezprzewodowe – wynalazek ten pozwoli nam na życie bez długich, ciągnących i wiecznie plączących się kabli. Przyszłość możliwości zasilania bezprzewodowego jest nieoceniona i jest w stanie zapewnić urządzeniom domowym stałe działanie, a w razie potrzeby każdy sprzęt ma naładowane akumulatory. To jest przyszłość władzy bezprzewodowej. Mieszkańcy domków jednorodzinnych nawet nie zdają sobie sprawy, że przyszłość tej technologii jest bardzo blisko. Wiele firm obiecuje wprowadzenie zasilania bezprzewodowego do swojej oferty przed 2020 rokiem. Jeśli tak się stanie, to będzie to miało ogromny wpływ na projekty domów budowanych w przyszłości.
- Farby z nanocząsteczkami – jest to nowa rewolucyjna technologia pozwalająca na malowanie utwardzonych powierzchni ścian wewnętrznych, która posiada właściwości samoczyszczące i jest odporna na ścieranie oraz na wyblaknięcie koloru. Jest to kilka przykładów możliwości jakie dają specjalistyczne farby zawierające nanocząsteczki srebra. Innowacyjna technologia nanocząsteczek srebra pozwala skutecznie zabezpieczyć pomieszczenia przed rozwojem bakterii i grzybów. Farba polecana jest wszędzie tam, gdzie wymagane są najwyższe standardy higieny. Możemy sobie wyobrazić domy w przyszłości, które nigdy się nie brudzą, są odporne na pleśń, mikroorganizmy i inne siły destrukcyjne. Kolor tych farb może być dowolnie dobierany komputerowe według wymagań klienta.
- Samochody autonomiczne (samojezdne) - chociaż nie są one bezpośrednio związane z budowaniem domu w przyszłości, autonomiczne samochody mogą wpłynąć na zmianę spojrzenia na kształt nowoczesnych budynków. Przemysł motoryzacyjny aktualnie pełną parą pracuje nad samojeżdżącymi samochodami. Np. szef Tesli Elon Musk stwierdza, że w odległej przyszłości prowadzenie samochodu przez człowieka będzie w ogóle zabronione w momentach, gdy pojazdy autonomiczne będą bezpieczniejsze niż te prowadzone ręką człowieka. Obecnie wszystko wskazuje na to, że nastąpi to w najbliższym czasie. Dziś już najnowszy Mercedes klasy E potrafi poruszać się do prędkości 60 km/h w dużym stopniu autonomicznie, a system wspomaga kierowcę nawet do 210 km/h.
- Jeśli samochody sterowane komputerowo opanują rynek, bardzo możliwe, że nie będzie potrzeba garaży, podjazdów, a może nawet ulic. W przyszłości domy na świecie, które staną się w pełni zautomatyzowane, będą znacznie się różnić od dzisiejszych domów.
- Drony – jest to inny przykład technologii, która nie jest bezpośrednio związana z budową domu, ale będzie miała wielki wpływ na życie ich użytkowników w przyszłości. Prywatne drony, które staną się powszechne, miałyby służyć do szybkiego i łatwego transportu (np. robienia zakupów). Z czasem przy obiektach będą powstawać Drone-pad (lądowiska) będące odpowiednikiem dzisiejszych lądowisk dla helikopterów.
Poniżej
przedstawiam pięć najlepszych technologii, które w przyszłości
ściśle będą związane z budowaniem domu. Na pierwszy rzut oka nie
są one związane z budownictwem, ale z czasem staną się niezbędne.
W
przyszłości jednym z największych problemów będzie komunikacja
za pomocą internetu, a konkretnie sprecyzowanie definicji osobistej
prywatności. Musimy być gotowi z wyprzedzeniem na połączenie
wszystkiego i wszystkich globalną siecią, która umożliwi sprawną
komunikację, monitoring, szybkie reagowanie w sytuacjach zagrożenia
zdrowia i życia itp. Bardzo prawdopodobne jest, że w przyszłości
właściciele domów będą zobowiązani do zakładania oznakowania
informującego o monitoringu, który może zostać wykorzystany w
przyszłości.
Projekty 3D polegające na drukowaniu struktur mieszkaniowych możliwe są już dzisiaj, ale nie jest to technologia wystarczająco zaawansowana, aby teraz firmy projektowe ją stosowały. Mimo wszystko szybki rozwój sprawi, że w ciągu najbliższych 10-15 lat drukarki 3D będą popularne i wykorzystywane w codzienności. Więc nie dziwi mnie, że możemy mieć obudowę 3D drukowane w ciągu najbliższych 10-15 lat. Kiedy drukowanie 3D zostanie w pełni skomercjalizowane, budowa domu zmieni się na zawsze.
Budowa domu w 2025 roku będzie prawdopodobnie zawierać dużo więcej „techniki” i skupi się na spożytkowaniu mocy bezprzewodowej lub na udoskonalaniu farb z dodatkiem nanocząstek. Sprzętem wykorzystywanym powszechnie będą na pewno drukarki 3D. Będą one użytkowane do tworzenia części w czasie rzeczywistym nie tylko tych wymagających precyzji, ale także np. tych prefabrykowanych. Warto zaznaczyć, że pojawi się jeszcze więcej sprzętu komputerowego, który będzie prawdopodobnie używany do zarządzania całymi zespołami, budynkami, konfigurować różne instrumenty, czujniki i produkty oraz będzie przydatny do wszelkich testów.
Nad takimi sprawami ja jeszcze póki co się nie zastanawiałam, ale za to wiem jak ważną opcją dla mnie jest to aby mieć u siebie klimatyzację w domu. Dziś już dokładnie wiem, że właśnie firma https://klimatyzacja-poznan.pl/ takimi rzeczami się zajmuje.
OdpowiedzUsuń