wtorek, 25 kwietnia 2017

Domek marzeń na wyciągnięcie ręki.

Podstawowym założeniem budowy greckiego „Domku Marzeń” było zaprojektowanie go w celu urzeczywistnienia snów właściciela. Marzenie rodziny o domku, który będzie spełniać nie tylko potrzeby funkcjonalne i dostosowanie, ale także zaspokojenie ich najgłębszych pragnień, zostało zrealizowane w Atenach. Projektując ten obiekt architekcie musieli wziąć pod uwagę miłość właściciela do starych, klasycznych antyków, a z drugiej strony należało się  liczyć ze współczesną architekturą, prostymi formami geometrycznymi i barwami, które łatwo by było utrzymać czystości.
Dom zawiera oryginalne elementy architektoniczne, rzadko spotykane w innych rezydencjach. Dotychczas wykorzystywane tradycyjne elementy architektoniczne, takie jak dwuspadowy dach, małe okna, wysokie sufity, wykorzystanie do budowy kamienia i zdobione kutymi elementami balustrady, tworzyć dialog z ich aktualnym wyrazu architektonicznego, zastąpione zostały tarasem, dużymi przeszklonymi powierzchniami, dzięki którym uzyskano bardzo dobry widok na krajobraz,
Budowa domu została podzielona na dwa odrębne etapy. Pierwszy etap składał się z wybudowania tradycyjnej kamiennej części, która będzie łączyła główne wejście, z salonem, sypialnią i poddaszem, których ściany zostały pomalowane częściowo na biało. Resztę domu obejmuje kuchnia, jadalnia oraz pokój dziecięcy. Następnie powiązano klasyczne elementy z nowoczesnymi wprowadzając czarno-białą paletę barw do całej elewacji. Symbolikę konkretnych elementów podkreślono intensywnymi kolorami. To niekonwencjonalne podejście wygląda jak z dziecięcych rysunków i przyczynia się do przezwyciężenia naiwnego realizmu.
Projekt obrazuje właściciela pod wieloma względami: zainteresowań, wartości, opinii, wspomnień, postawy i stylu życia. Konstrukcja powstała na podstała na podstawie ewolucji w drodze otwartego dialogu i twórczej burzy mózgów pomiędzy właścicielem i architektami. Poprzez ten proces psychoanalityczny architektom udało się zminimalizować ukryte wzorce preferowane przez podświadomość właściciela, tak aby stworzyć ciekawy projekt architektoniczny, który może wyrazić wieloaspektową osobowość. Świadome podejście do potrzeb i preferencji w połączeniu z podświadomymi pragnieniami przyszłych mieszkańców, pozwoliła na nabranie kształtów projektowi domu, który jest doskonale zrównoważony między realizmem a surrealizmem, a także idealnie spełnia marzenia właściciela.
Definicję budowy tego domu oparto na mieszance architektury tradycyjnej i współczesnej, celem czego było osiągnięcie harmonii pomiędzy różnymi materiałami i elementami wraz z pewną dozą zachodnich wpływów architektonicznych dostosowanego do greckiego budownictwa. Ograniczona wielkość fizyczna i wąski kształt działki i niewielkie gabaryty są wyzwaniem dla architekta, aby pomieścić w pionie wszystkie udogodnienia domu. Dodatkowo, w celu zaspokojenia życzeń właściciela dotyczących wszystkich funkcji domu, elementy z dachu, klatki schodowej, otwory do basenów i klamki zostały zaprojektowane i wykonane na zamówienie. Zadanie to było dość trudne z powodu braku wyspecjalizowanych metod budowlanych oraz deficytowych materiałów budowlanych, które były wówczas w Grecji ciężko dostępne, za sprawą, w tym czasie panującego, kryzysu gospodarczego. Dlatego wykonanie takiego obiektu w Polsce jest o wiele łatwiejsze i, co najważniejsze, pochłaniające mniej funduszy.

















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz