Psychologia pracy jest dziedziną psychologii ukierunkowaną na rozwiązywanie praktycznych problemów psychologicznych związanych z pracą majstra budowlanego i jego podwładnych. Dotyczy to m.in. badania przydatności zawodowej kandydatów, którzy mają być zatrudnieni na szczególnie odpowiedzialnych lub niebezpiecznych stanowiskach, co ocenia się na podstawie tzw. analizy pracy, czyli w wyniku postępowania mającego na celu ocenę istniejącego stanu warunków pracy oraz wysiłku fizycznego i psychicznego osób wykonujących określone procesy robocze.
Z analizy pracy została wyodrębniona psychologia inżynieryjna, której przedmiotem zainteresowania są początkowo psychofizyczne aspekty współdziałania człowieka w relacji z maszyną, np. komunikacja między maszyną a operatorem wraz ze sterowaniem maszyną. W dzisiejszych czasach ta dziedzina wiedzy obejmuje całość problematyki związanej z dostosowaniem pracy do człowieka i człowieka do pracy, a zwłaszcza maszyn i urządzeń do jego możliwości psychofizycznych. Wymaga to współdziałania psychologów z inżynierami, fizjologami i lekarzami. W Europie ta dziedzina jest zwana ergonomią, a w Stanach Zjednoczonych inżynierią ludzką.
W kręgu zainteresowań psychologii pracy pozostaje również motywacja do pracy, która odgrywa istotną rolę w osiąganiu wysokiej wydajności pracy. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wynagrodzenie za pracę, związane z zaspokajaniem potrzeb materialnych i kulturowych, jest tylko jednym z motywów decydujących o stopniu zaangażowania w pracę. Ważne jest również zadowolenie z wykonywanej pracy i z tym związane z tym uznanie społeczne. Istotną rolę w tym względzie odgrywają również warunki pracy.
Odrębnym zagadnieniem związanym z psychologią pracy jest doskonalenie osób pełniących funkcje kierownicze, w zakresie postępowania z ludźmi, czyli tzw. psychodydaktyka kierownictwa. Problematyka dotycząca stylów kierowania leży zarówno w sferze zainteresowań psychologii pracy, jak i socjologii pracy. Wyodrębniającą się z psychologii pracy dziedziną jest tzw. psychologia organizacji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz