czwartek, 27 kwietnia 2017

Montaż konstrukcji prefabrykowanych cz. 3 - Charakterystyka montażowa prefabrykatów betonowych i żelbetowych.

Elementy montażowe konstrukcji prefabrykowanych dzielą się na betonowe i żelbetowe, a zmontowane są zaczepami montażowymi.

1) Kształt i masa prefabrykatów
Ze względu na masę i wymiary prefabrykaty można podzielić na:

  • Wielkowymiarowe - są to płyty o powierzchni ponad 2 m kw., których masa zwykle przekracza 1000 kg. Montaż ich odbywa się przede wszystkim ciężkimi maszynami montażowymi.
  • Średniowymiarowe - są to płyty o powierzchni do 2 m kw., których masa mieści się w granicach od 200 kg - 1000 kg, które mogą być montowane ręcznie.
Główny podział ze względu na kształt prefabrykatów dzieli się na płaskie i przestrzenne.
Prefabrykaty płaskie służą do montowania przegród ściennych, dachowych i stropowych. Mogą one występować w kilku postaciach:
  • Blokowe (zwane blokami) - są to zwykle samonośne elementy ścienne, samostateczne. Nie wymagają one stosowania dodatkowych podpór i usztywnień.
  • Płytowe (zwane płytami) - przeważnie są to płyty ścienne, stropowe i dachowe.
  • Prętowe - wymiary tych elementów są w małe w porównaniu do wymiaru długości. Należą do nich belki i słupy. 
Prefabrykaty przestrzenne mogą występować jako: dwuścienne, trójścienne, czworościenne, pięciościenne i powłokowe. 

2) Zaczepy montażowe w elementach prefabrykowanych
Charakterystyczną cechą elementu prefabrykowanego, pod względem robót montażowych, jest rodzaj zaczepów montażowych, w które jest wyposażony. W zależności od tych akcesoriów stosuje się różne rodzaje zakończeń w zawiesiach montażowych, co czasem wymusza nieco inne postępowanie podczas montażu elementów, 
Rozróżnia się następujące rodzaje zaczepów montażowych:

  • Pętlowe - powstają one w wyniku zabetonowania w elemencie betonowym specjalnie ukształtowanych wkładek wykonanych ze stali zbrojeniowej, których wystająca z powierzchni betonu część w kształcie pętli pozwala na zaczepienie haka zawiesia. 
  • Sworzniowe - w tym przypadku hak zawiesia zaczepia się za sworzeń, zabetonowany w elemencie i umieszczony w specjalnym zagłębieniu wykonanym w elemencie prefabrykowanym.
  • Gwintowane - są to specjalne kształtki metalowe, zaopatrzone w gwintowany otwór i wbetonowane w element.
  • Tulejowe - powstają one przez zabetonowanie w elemencie tulei metalowej, przechodzącej przez całą grubość (szerokość) elementu. W tuleję wsuwa się sworzeń łączący specjalnego (specjalnego) typu zawiesia.
3) Rodzaje połączeń między elementami prefabrykowanymi
Wśród złączy między elementami prefabrykowanymi można wyróżnić:
  • Styki suche - są one najczęściej stosowane przy opieraniu dźwigarów dachowych na słupach, płyt dachowych i stropowych na belkach i dźwigarach oraz w połączeniach płyt ze słupami  w ogrodzeniach prefabrykowanych. Czasami suche styki poziome zapełnia zaprawa, zwłaszcza w sytuacji kiedy trzeba otrzymać wyrównaną powierzchnię.
  • Złącze z trzpieniem betonowym - są one wykonywane zwykle po zmontowaniu elementów i służą do zwiększenia monolityczności konstrukcji. Betonuje się je w odpowiednich wycięciach stykających się elementów pionowych i poziomych. Czasem takie trzpienie są wzmacniane zbrojeniem.
  • Złącza z wiązaniem lub spawaniem zbrojenia - są to złącza przeznaczone zazwyczaj do łączenia elementów zginanych. W specjalnie ukształtowanych zakończeniach prefabrykatów wiąże się lub spawa wystające zbrojenie, betonując następnie wolne przestrzenie.
  • Złącza spawane - są one najczęściej stosowane w elementach pionowych i poziomych. Wykonuje się je, spawając bezpośrednio lub pośrednio specjalne wypusty lub blachy (marki), właściwie zakotwione w elemencie. Zaletą w tym przypadku jest tu prędkość i łatwość wykonania, a wadą lokalne przegrzewanie betonu w miejscu spawania.
  • Złącza klejone - są stosowane do łączenia elementów pionowych lub scalania elementów poziomych. Wymagają bardzo starannego wyrównania powierzchni styków, wykonuje się je zazwyczaj, wykorzystując kleje epoksydowe.










 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz