Projekt renowacji budynku z pierwszej połowy XX wieku, mieszczącego się niedaleko fantastycznej wsi Melrose, w szkockim hrabstwie Roxburghshire, zakładał stworzenie niepowtarzalnego i eleganckiego domku mieszkalnego.
Okna obiektu zostały zaplanowane w ten sposób aby widok rozpościerał się na wschód i na zachód. Cały budynek na zewnątrz wykonany jest z drewna w kolorze wypalonego modrzewia.
Ze względu na znaczącą pozycję istniejącego budynku, wszystkie nowe prace na zewnątrz miały być zminimalizowane w ten sposób, aby efekt wizualny został zachowany tworząc w tym samym miejscu znacznie większy budynek. Efekt został osiągnięty poprzez zastosowaniu do modernizacji istniejącej prostej dwuspadowej formy poprzedniego budynku, a dzięki skromnemu wykorzystaniu materiału okiennego uzyskujemy przyjemny kontekst witryn. Efektem czego jest elegancka forma widziana przede wszystkim z zewnątrz budynku, która skutecznie kontrastuje od wschodu w połączeniu ze szkockimi lasami.
Wewnętrzny domu na całej długości jednego poziomu rozplanowano podwójną gościnną przestrzeń stwarzając dogodne zakwaterowanie podwyższając pomieszczenia wykorzystują puste przestrzenie pod zadaszeniem.Wykorzystanie pełnej objętości pokoju to sukces całego przedsięwzięcia, ale osiągnięcie projektantów podkreśla główna łazienka, a szczególnie jej oświetlenie. Wyposażenie świetlne pozwala na kąpiel w blasku nowoczesnych jasnych świateł, które znajdują się bezpośrednio nad wanną tworząc niesamowitą atmosferę.
Budynek jest doskonale ocieplony na ścianach, posiada także ogrzewanie podłogowe i oraz dystrybutor zapewniający ciepłą wodę dostarczaną przez pompę wraz z ciepłym powietrzem, jednocześnie minimalizując koszta eksploatacji energetycznej domu.
Klient (pisarz), który zlecił renowację tego obiektu, pracuje w domu i jego priorytetem była jakość i relacja z otoczeniem wewnętrznym. Układ wyposażenia domu został zaplanowany i zaadaptowany w szczególności do działalności zawodowej w domu w ciągu dnia. Wszystkie pokoje są połączone funkcjonalnym korytarzem, także pełniącym funkcję galerii, który biegnie przez całą długość elewacji północnej.
Na wschodnim krańcu domu umieszczono przestrzeń przeznaczoną na gabinet dla pisarza, gdzie zainstalowano dużą ilość panoramicznych zapewniając widoki na las. Przestrzeń ta również jest dostępna bezpośrednio z sypialni, a także z łazienki, która znajduje się między gabinetem i przestronnym salonem gościnnym.
Zachodnia elewacja budynku oświetlona jest późnym popołudniem i wieczorem przez słońce, dzięki czemu kuchnia i jadalnia umiejscowiona jest z widokiem na zachód słońca. Podobnie jak w innych najważniejszych pomieszczeniach, kuchnia również posiada duże okna, aby umożliwić widoki na okolicę oraz bezpośredni dostęp na południową część tarasu oraz sad.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz