Do montażu konstrukcji budowlanych zaliczamy wszystkie prace związane z zestawieniem i trwałym połączeniem elementów lub ich zespołów, wykonanych poza miejscem ich wbudowania. Montaż zatem jest końcowym etapem w całym ciągu procesów budowlanych mających na celu wzniesienie stanu surowego obiektu budowlanego. Podstawową korzyścią wynikającą z prowadzenia robót montażowych jest to, że główne i najbardziej pracochłonne czynności w procesie realizacji budowy (produkcja, dostawa i montowanie gotowych elementów) są wykonywane przez wysoko wydajne maszyny budowlane (transportowe i montażowe), sprowadzające prace robotników (poza czynnościami kierowania tymi maszynami) do czynności przygotowawczych, pomocniczych i uzupełniających.
Wśród robót montażowych można wyszczególnić:
- roboty przygotowawcze - powinny być one wykonane przed przystąpieniem do robót podstawowych. Obejmują one wyrównanie terenu budowy, wykonanie dróg dojazdowych, przygotowanie i wyposażenie placów składowych elementów do montażu, zainstalowanie urządzeń montażowych na stanowiskach roboczych, przygotowanie sprzętu pomocniczego do montażu itp.
- roboty podstawowe - polegają one na scalaniu elementów pozyskanych z placu składowego, na dostarczeniu elementów konstrukcyjnych na miejsce montażu, na podnoszeniu i ustawianiu elementów w konstrukcji itp.
- roboty pomocnicze - polegają one na prowizorycznym wzmacnianiu elementów podczas montażu, prowizorycznym usztywnieniu ustawionych elementów, zabezpieczeniu połączeń "na mokro" przed mrozem, demontażu urządzeń montażowych, likwidacji dróg itp.
- Produkcja elementów w zakładzie prefabrykacji (lub bezpośrednio na placu budowy),
- Dostarczanie elementów prefabrykowanych z zakładu na plac składowy,
- Przygotowanie elementów na przyobiektowym placu składowym polegające m.in. na dodatkowym sprawdzaniu, sortowaniu, czyszczeniu, scalaniu itp.,
- Montaż elementów, tj. dostarczenie elementów z placu składowego na miejsce montażu, podniesienie, ustawienie i zamocowanie ich w projektowanych położeniu.
- ewentualne tymczasowe wzmocnienie (usztywnienie) elementu, które ma zapobiec możliwości powstania odkształceń w wyniku innego rozkładu obciążeń w czasie montażu w porównaniu z jego obciążeniem w czasie pracy w konstrukcji,
- przygotowanie elementu do podniesienia, tj. ułożenie go w sposób dogodny do podnoszenia i zamontowanie urządzeń pomocniczych takich jak jarzma, uchwyty, linki kierujące itp.
- założenie zawiesi i połączenie ich z hakiem maszyny montażowej,
- podniesienie próbne i kontrola prawidłowości podwieszenia każdego elementu,
- podniesienie na wymaganą wysokość i ustawienie elementu na miejscu przewidzianym w projekcie konstrukcyjnym,
- sprawdzenie prawidłowości ustawienia i tymczasowe zamocowanie montowanego elementu, zapewniające jego stateczność do chwili ostatecznego jego montażu na stałe do wzniesionej konstrukcji.
- odczepienie zawiesia, tj. rozłączenie elementu z hakiem maszyny montażowej,
- wykonanie trwałego ostatecznego zamocowania elementów w konstrukcji zmontowanej zgodnie z wymaganiami projektu konstrukcyjnego.
- montaż próbny w wytwórni - jest to próbne zestawienie wszystkich elementów (całego obiektu lub jego części) jeszcze przed wysłaniem ich na budowę, w celu sprawdzenia dokładności wykonania (przy stosowaniu elementów betonowych prefabrykowanych te czynności wykonuje się bardzo rzadko),
- montaż wstępny - polega on na scalaniu pojedynczych elementów w większe zespoły, niezbędne w przypadku używania do montażu maszyn o udźwigu znacznie przekraczającym masę pojedynczych elementów,
- montaż główny - polega on na podnoszeniu pojedynczych lub większych ich zespołów i ustawianie ich w projektowanym położeniu,
- montaż ostateczny - polega on na zamocowaniu ustawionych już elementów lub części konstrukcji,
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz