Planowanie przebiegu prac budowlanych w czasie jest bardzo istotnym aspektem w produkcji budowlanej. Sporządzenie harmonogramu pozwala przedstawić plan przebiegu produkcji w czasie poszczególnych robót oraz podaje się zapotrzebowanie na pracowników i na środki produkcji w kolejnych jednostkach czasu. Rozróżnia się harmonogramy zadań rzeczowych i harmonogramy zapotrzebowania na środki produkcji (lub pracowników), które są potrzebne do realizacji planowanych zadań rzeczowych. W pierwszej grupie harmonogramów przedstawia się kolejność wykonania poszczególnych zadań i robót.W drugiej informuje o potrzebach, w funkcji czasu, w zakresie środków produkcji (nakłady finansowe, sprzęt, materiały budowlane itp.) oraz zatrudnienia.
W każdym harmonogramie można wyróżnić trzy części. Są to:
a) Zestawienie analityczne - zawierające dane liczbowe dotyczące najbardziej istotnych czynników organizacyjnych poszczególnych robót budowlanych (m.in. ilość robót, przyjętą normę wydajności zmianowej, czas wykonania oznaczony w dniach).
b) Graficzny obraz przebiegu robót w czasie - w którym poszczególne roboty są przedstawiane w postaci odcinków linii prostych narysowanych w odpowiednio dobranej skali czasu. Może ona być kwartalna, miesięczna, tygodniowa, dzienna, a nawet godzinowa. Skala czasu odnosi się najczęściej do kolejnych dni kalendarzowych, ale gdy np. termin rozpoczęcia robót nie jest jednoznacznie ustalony, to można stosować skalę kolejnych dni roboczych (tzw. daty numeryczne). Stosując skalę dni kalendarzowych, należy pomijać soboty, niedziele i dni świąteczne, w celu uniknięcia przerywania linii wyrażających przebieg robót.
c) Wykresy sprawdzające - zalicza się najczęściej do nich harmonogramy zatrudnienia głównych specjalności oraz harmonogramy pracy głównych maszyn budowlanych. Harmonogramy te powinny przebiegać równomiernie. Jeżeli jest inaczej to mamy do czynienia ze zjawiskiem niekorzystnie wpływającym na przebieg robót budowlanych. W ustabilizowania robót budowlanych przenosi się je w czasie, w ramach przydzielonego tym robotom zapasu czasu (jest to możliwe wyłącznie w przypadku harmonogramów uzyskanych jako wynik analizy sieci zależności).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz